Aversjonsdressur på sau nærmer seg slutten og det er fullbooket de gjenværende dager. Mange takk til Samuel, Kristin og Eskild for den jobben de har gjort i sommer😊
Det blir nå mulighet til å få utført aversjonsdressur mot sau, både øst og vest i Agder
I vest er Samuel Larsen instruktør og aversjonsdressuren på hund/sau blir gjennomført hjemme hos han på Øvre Hunsdalsvei 192 i Marnardal, veibeskrivelse Se link
Samuel starter opp i begynnelsen av juli. Påmelding gjøres via SMS til Samuel på tlf. nr. 90181666. NB: tilbudet gjelder kun for AFK sine medlemmer, og er gratis
I øst er det Eskild og Kristin som gjennomfører aversjonsdressur hund/sau på Svennevig gård i Grimstad, veiebeskrivelse Se link
Eskild og Kristin starter opp i midten/slutten av juni. All påmelding skal skje via epost til:
Kurset er gratis for AFK´s medlemmer.
Saueaversjonskurset anbefales på det sterkeste for hunder som ikke har saueaversjonsbevis, og i tillegg bør absolutt unghunder med bevis fra 2021/2022 ta en repetisjon. Kurset passer også for andre /eldre hunder hvor man ønsker å kartlegge hundens interesse for sau. Mange grunneiere og jaktprøvearrangører krever også dokumentasjon på årlig retest.
Mer informasjon om sau aversjon til hundeeiere kan leses her
Saueaversjonsbevis
En hund som skal ta saueaversjonsbevis for første gang bør ikke være under 9 måneder gammel. Den må prøves for sau minimum to ganger, med ca. to ukers mellomrom. Dette er et krav og meget viktig for kvaliteten på saueaversjonen.
Retest
Ved retest blir hunden testet én gang. AFK anbefaler ALLE som har testet hunden før den er to år om å reteste hunden senere, gjerne årlig. De fleste hunder forandrer seg fra 1- til 2-års alder, blir mer selvstendige og våger mer.
NB! Et saueaversjonsbevis er ingen garanti for at hunden ikke jager sau, men ved jevnlig testing / retesting reduseres/minimeres risikoen. Skal du på jakt eller jaktprøve i høstfjellet er sjansen stor for å treffe på sau.
Jager hunden sau på jaktprøve, risikerer du / hunden utestengelser fra jaktprøver for lengre perioder, i verste fall på livstid. I tillegg risikerer arrangøren å miste terrenget, slik at jaktprøven ikke lenger kan arrangeres.
Husk dummy
Husk å bruke en "dummy" ca en uke før, etter og mellom kursdagene. En dummy lager du enkelt ved å tape to batterier på et halsbånd. La hunden gå med dette båndet på seg. Dette for at hunden ikke skal forbinde ubehaget ved strømming med båndet vi bruker, men med sauen.
Hva må medbringes?
Registreringsbevis på hunden
Eventuelt gammelt «sauebevis»
Langline
Vanlig kobbel
Kan også være lurt å ta med no vann og vannskål til hunden.